Chociaż paprykę spotkamy je przez cały rok w warzywniakach i supermarketach, lato jest najlepszym czasem na jedzenie papryki, ponieważ wtedy jest ona w pełni sezonu. Dziś porozmawiamy z Wami o tym popularnym na całym świecie warzywie, abyście mogli poznać jego właściwości i zastosowania w kuchni.
Papryka jest jednym z najczęściej używanych produktów spożywczych na świecie. Istnieje mnóstwo odmian o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Pod względem cech organoleptycznych wyróżnia się paprykę słodką, lekko ostrą, ostrą i bardzo ostrą. Stopień ostrości mierzy się za pomocą tzw. skali Scoville’a, która stopniuje ostrość każdej papryki w zależności od ilości zawartej w niej kapsaicyny.
Papryka może być spożywana na surowo, w sałatkach i winegretach, smażona, pieczona w piekarniku, suszona, sproszkowana do produkcji przypraw takich jak papryka w proszku, czy paprykarz, a także jest niezbędnym składnikiem stir-fries, baz gulaszowych i potraw z ryżu. Nie zapominajmy, że papryka jest również składnikiem popularnego leczo (przepis na leczo znajdziesz tutaj)
Dzięki odmianom o wielu rozmiarach, kształtach, kolorach i stopniach ostrości, te owoce rośliny Capsicum, z rodziny Solanaceae, są jednym z najzdrowszych i najbardziej kompletnych owoców sezonu letniego.
Jeśli chodzi o właściwości odżywcze, papryka dostarcza 29 kcal na 100 gramów, 1,8 g błonnika, 1,3 g białka oraz niewielką ilość węglowodanów (4,5 mg), a przede wszystkim wodę. Jeśli chodzi o udział witamin i minerałów, 100 g papryki zawiera 9 mg wapnia, 150 mg potasu, 153 mg witaminy C i 90 mg witaminy A. Kształt i odmiana papryki nie wpływa znacząco na wskazane proporcje składników odżywczych.
Pochodzenie i obecna uprawa papryki
Jak wiadomo, wszystkie rodziny papryk, wywodzą się z Ameryki, choć dziś, z wyjątkiem odmian lokalnych, największym światowym producentem są Chiny.
Jak zrobić paprykę smażoną w wodzie
Przygotuj patelnię i rozgrzej na niej dwie łyżki oliwy z oliwek extra virgin. Gdy olej będzie już gorący, dodajemy paprykę, którą można lekko pognieść. Po kilku minutach odwróć paprykę, aby zrumieniła się z drugiej strony. Ponieważ papryka ma tendencję do rozpryskiwania się dość mocno, dobrym pomysłem jest użycie pokrywki do umieszczenia nad patelnią, aby uniknąć ryzyka poparzenia. Teraz przyszedł czas na dodanie wody. Papryka, lekko zrumieniona przez olej, zacznie się gotować w wodzie, która wkrótce dojdzie do wrzenia.