Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który dodaje energii na cały poranek. Prawidłowo zbilansowany posiłek powinien dostarczać wszystkich niezbędnych makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczu i białka.
Osoby, które zrezygnowały ze spożywania mięsa, muszą tradycyjne kanapki z wędliną czy jajecznicę z boczkiem zastąpić innymi, równie odżywczymi posiłkami. Dzień można zacząć jednak od słodkiego dania, które dzięki zawartości owoców dostarczy wszystkich niezbędnych witamin. Przykładem wegetariańskiego śniadania na słodko jest zapiekana kasza jaglana, która oprócz tego, że nie zawiera mięsa, to nie posiada także glutenu.
Wegetariańskie śniadanie – dlaczego warto spożywać kaszę jaglaną?
Kasza jaglana powstaje z prosa. Od kilku lat jest jedną z najchętniej spożywanych kasz w naszym kraju. Oprócz wielu cennych witamin, takich jak witaminy z grupy B, dostarcza cennych minerałów. Wśród nich znajdują się magnez, wapń, fosfor oraz żelazo, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ponadto jest to produkt bezglutenowy i wegetariański.
Przepis na wegetariańskie śniadanie, czyli zapiekaną jaglankę z jabłkami
Przykładem zdrowego i sycącego śniadania jest zapiekana kasza jaglana z krajowymi owocami, czyli jabłkami. Jej przygotowanie jest proste, a gotowy posiłek można zjeść zarówno na ciepło, jak i spakować do pudełka i zjeść w ciągu dnia. Jest uwielbiana przez najmłodszych, więc to świetna propozycja śniadaniowa dla niejadków.
Więcej interesujących przepisów (również dla wegetarian) znajdziesz w portalu: https://www.szybkieprzepisy.pl/.
Składniki na wegetariańską zapiekaną jaglankę z jabłkami dla całej rodziny
- 1,5 szklanki surowej kaszy jaglanej,
- 3 szklanki mleka,
- 4 łyżki oleju kokosowego virgin,
- 1 opakowanie cukru waniliowego,
- Pół szklanki wiórków kokosowych,
- 3 łyżki cukru lub jego zamiennika, np. ksylitolu,
- Pół łyżeczki cynamonu,
- 1,5 kg jabłek,
- 1 łyżka budyniu śmietankowego.
Przygotowanie zapiekanki jaglanej z jabłkami
Przygotowanie dania zaczynamy od pokrojenia jabłek w ćwiartki, usuwając także gniazda nasienne. Następnie należy pokroić je w niedużą kosteczkę. Do garnka z grubym dnem dodajemy dwie łyżki cukru, jabłka i całość dusimy około 15 minut na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie dodajemy proszek budyniowy i studzimy.
Kaszę jaglaną dokładnie płuczemy pod wodą. Następnie umieszczamy ją w garnku z 2 łyżkami oleju kokosowego i mlekiem. Zagotowujemy. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez około 20 minut. Kolejnym krokiem jest dodanie cukru waniliowego, wiórek oraz 3 łyżek cukru lub zdrowszego zamiennika. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, a dno foremki o średnicy ok. 24 cm przykrywamy papierem do pieczenia. Na spód układamy ugotowaną kaszę jaglaną i mocno dociskamy.
Następną warstwę stanowią jabłka oprószone cynamonem, które należy przykryć resztą kaszy. Na wierzchu należy rozprowadzić 2 łyżki oleju kokosowego. Przykrywamy całość folią aluminiową i pieczemy przez 20 minut. Po tym czasie temperaturę zwiększamy do 220 stopni i pieczemy kolejne 15 minut.